Apželdinimo paslaugos
Kitas žiūrėjimo kampas

Kitas žiūrėjimo kampas arba ore (oru) sklandančios idėjos
Matyt, kai kurios idėjos tiesiog sklando ore. Ir tada įvairiuose pasaulio kampeliuose panašiu metu atsiranda analogiški (arba artimi savo paskirtimi) objektai. Mane sudomino mintis suteikti galimybę žmogui  į įprastą aplinką pažvelgti kitaip.

Lietuva, Zarasai
Planuodamasi vasaros maršrutus aukštaitijoje, „atrandu“  Zaraso ežero apžvalgos ratą. Rajono turizmo informacijos centras informuoja: "2011 m. atidarytas apžvalgos ratas – analogo Lietuvoje neturintis architektūros statinys. Praeinantiems 17 m aukščio ratu atsiveria Zaraso ežero panorama. Nusileidus laipteliais žemyn galima keliauti Zaraso ežero pakrantę juosiančiu taku arba patogiai įsitaisyti ant suolelių ir mėgautis vandens telkinio kraštovaizdžiu. Statinio architektas Š. Kiaunė."

Zaraso ežero apžvalgos rato projektuotojų bei statytojų darbas pastebėtas ir projektas tarptautiniame 2012 m Europos viešosios erdvės apdovanojimo konkurse (European Prize for Urban Public Space 2012) apdovanotas specialiu finalisto diplomu. Konkursą nuo 2000-ųjų kas 2 metus organizuoja Barselonos šiuolaikinės kultūros centras. Tarptautinė komisija vertina išskirtines naujai sukurtas ar rekonstruotas viešąsias erdves urbanistinėje aplinkoje.  Valio lietuviams! Linkime kūrybingų metų ir projektų - prizininkų!

http://www.zarasai.lt/ticimages/A.%20Misevicius1.JPG

Zaraso ežeras

Atraktyvų objektą puikiai vertina ir kolegos,  darbas patenka tarp 5 geriausių Lietuvos architektūros 2010-2012 m. projektų,  laimi LAS organizuojamo konkurso „Žvilgsnis į save“ prizą „1/5 metro“.
Konkurso žiuri komentaras:   "Nedidelis statinys turi didžiulę reikšmę Zarasams. Apžvalgos ratu sujungus viršutinę ir apatinę ežero krantines, Zaraso ežeras atvertas visuomenei kaip patraukli gamtinė vertybė,  miestelis praturtėjo nauja viešąja erdve ir įspūdingu architektūriniu simboliu. Tiltas yra tikras meno kūrinys: poetiška idėja, elegantiška, lakoniška forma įgyvendinta paprastais, nebrangiais inžineriniais sprendiniais ir medžiagomis, nepersistengiant bereikalingomis detalėmis.  
Visiems Lietuvos miestelių savivaldybių vadovams Zaraso ežero apžvalgos ratas yra iškalbingas pavyzdys, kaip minimaliais resursais pasiekti didžiulį teigiamą efektą – reikalingos tik geros idėjos ir architektų profesionalumas"

O Zaraso ežero žiedu mielai ratus suka, tapybiškomis apylinkėmis grožisi  tiek artimiausių apylinkių gyventojai, tiek po ežerų kraštą ir Lietuvą keliaujantys turistai.
„Zaraso ežero apžvalgos taką šią vasarą buvome įtraukę į Didžiojo Žygio po Baltijos šalis maršrutą. Ir jis tapo vienu lankomiausių latvių, estų ir pačių lietuvių turistų iš 30 viso Pabaltijo turistinių objektų!, – džiaugiasi VTD (valstybinis turizmo departamentas-aut.) direktorė R. Balnienė.

http://www.archmap.lt/wp-content/uploads/_resized/objects/object-248-display-image-4.jpg

Estija, Talinas

Estija, Talinas
Pasirodo, beveik tuo pačiu metu,  2011-ųjų rudenį, išėję pasivaikščioti estai ratus suka irgi ne vien žeme...Romantiškam pasivaikščiojimui jie renkasi Talino miesto Kadriorg parką. 95 m plieno konstrukcijų takas, suprojektuotas  Tetsuo Kondo biuro architektų (Japonija), vinguriuoja tarp kelis šimtmečius skaičiuojančių  medžių, retkarčiais prie jų priglusdamas ar apsikabindamas.

Lengvas, šviesus, lyg iš pasakų ar sapno išplaukęs takas pakylėja, pavedžioja apsvaigusį nuo netikėtų potyrių žmogų, ir vėl sugrąžina į žemę: arčiau savų ir medžių šaknų...

Miško tako instaliacija – vienas iš vienuolikos Talino festivaliui LIFT11 sukurtų projektų. Projekto autorius Testuo Kondo teigia, kad šiuo taku „bandžiau eiti taip toli, kad panaikinčiau sieną tarp architektūros ir gamtos“. Ir vėl galima teigti: poetiška idėja, elegantiška, lakoniška forma.

Vaizdo įrašas: http://www.lift11.ee/installation/Path

http://www.lift11.ee/data/files/LIFT11_path_2011_10_24_06_v.jpg?CKEditorFuncNum=4

Tigras ir vėžlys

Diuisburgas, Vokietija
Menininkų Heike Mutter ir Ulrich Genth metus kurta interaktyvia 45 m aukščio skulptūra  „Tigras ir vėžlys-stebuklingas kalnelis“ (Tiger & Turtle – Magic Mountain) lankytojai gali „keliauti“ nuo 2011 – ųjų lapkričio.

Čia jau kiek kitoks santykis su objekto lankytojais: kylantieji  linksmųjų kalnelių pakopomis grožisi fantastiškais apylinkių vaizdais ir kartu patiria stiprų emocinį jaudulį dėl savo galimybių apeiti visą ratą.

Skulptūros autoriai subtiliai ir ironiškai žaidžia žmonių jausmais: žada nutrūktgalvišką judėjimą; kai šie pasiryžta - staiga stabdo, grąžina atgal, arčiau žemės.

Abejojantieji gali ir nesiropšti aukštyn. Gali tik žiūrėti ir stebėtis kalnelių kūrėjų išmone. Ir džiaugtis dar viena galimybe neužsisėdėti  tarp keturių kambario sienų, pabūti gamtoje, pasidairyti į supančią aplinką ir save.

http://www.phaenomedia.org/bilder/aktuell-landmarke2.jpg

Olandija, Einhovenas

Olandija, Einhovenas
Čia 2012 metų vasarą baigtas įrengti 72 m skersmens, 24-iais plieno lynais prie 70 m aukščio stulpo „prisegtas“  skraidančios lėkštės formos kabantis tiltas. Idėją pakabinti tiltą virš kelių sankryžos pasiūlė Delft kompanijos projektuotojai. Tiltu, sankryžoje išvengdami automobilinių kelių, naudojasi pėstieji ir dviratininkai.

Suprojektuotas ir išskirtinis sankryžos apšvietimas, patogus tiek judantiems  naujuoju tiltu, tiek važiuojantiems keliu apačioje. Neveltui Eindhovenas dėl jame įsikūrusios Philips kompanijos vadinamas šviesų(os) miestu (sostine).

Vaizdo įrašas: http://vimeo.com/49669693

www.verkeersnet.nl

Xi‘an (Kinija)

Xi‘an, Kinija
Tarptautinė kraštovaizdžio architektų komanda West 8 2011 m vykusioje sodininkystės parodoje pristatė „10000 tiltų“ projektą. Čia vėl lankytojas „išvedamas“ iš savo įprastos aplinkos, viliojamas „ rasti savo kelią per gamtą“.

Projektas pateiktas kaip poetiška aliuzija į žmogaus gyvenimą:  judėjimą labirintu, džiaugsmingas nušvitimo akimirkas, pamačius šviesą tunelio gale, pakilimus, stabtelėjimus

http://www.landezine.com/wp-content/uploads/2011/05/1-west8-Garden-of-Bridges.jpg