Apželdinimo paslaugos
Augalų ištvermingumo zonos

Kas  yra augalų ištvermingumo zonos?

Gana dažnai bandymai auginti  tolimuose kraštuose matytus, dabar jau ir Lietuvoje augalų centruose realizuojamus  retesnius  augalus po šaltesnės ar besniegės žiemos baigiasi nesėkme.  Dažniausiai  tai arba ne mūsų klimatinės  zonos augalai, arba  šiltesnio klimato kraštuose padauginti ir išauginti sodinukai, o gal ir viena ir kita. Galimybė nesielvartauti dėl praradimų  arba bent juos sumažinti yra, tereikia pasidomėti trokštamo augalo biologija ir kilmės šalimi bei tinkamai pasirinkti. Sekmingai pasirinkti mūsų klimatinėje zonoje augančius augalus galite vadovaudamiesi keletu principų
1. pasidomėti, kokios zonos augalas,
2. sodinti vietinių augintojų padaugintą ir išaugintą (aklimatizuotą) produkciją,
3. įsigyti sodinukus iš klimato sąlygomis artimiausių šalių augintojų,
4. sodinant lepesnius augalus stengtis sukurti idealias mikroklimatines sąlygas. Žiemai, ypač jauname amžiuje, dengti, apsaugoti nuo šaltų vėjų, pavasarį (kai kada - net vasarą) apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, sausrų metu laistyti,
5.visais atvejais preciziškai laikytis rūšies bioekologinių ir  agrotecnikos reikalavimų.
Aišku, klimatas šiltėja, “pietiečiai” aklimatizuojasi, prisitaiko prie vietos sąlygų. Bet išskirtinai šaltos žiemos kartas nuo karto patikrina mūsų pasirinkimus ir žinias apie augalų kilmę.

Augalų ištvermingumo zonos tai augalų zonavimas pagal atsparumą  žemoms temperatūroms. Augalų zonavimo pradininkai yra amerikiečiai, XX amžiaus viduryje pagal vidutinę minimalią temperatūrą suskirtę JAV teritoriją į zonas, vėliau zonų žemėlapiai sudaryti ir kituose žemynuose. Zona - orientacinis rodiklis, dažniausiai naudojamas perkeliant augalus iš vienų geografinių regionų į kitus.
Lietuvos teritorija patenka net į tris - 4, 5 ir 6 – augalų ištvermingumo zonas. Tokią įvairovę lemia klimatinės zonos: nuo jūrinio iki kontinentinio. Klimato kontinentalumas didėja einant iš vakarų į rytus: platėja temperatūros metinė ir paros amplitudės, šaltėja žiemos, ilgiau išsilaiko sniego danga, sausėja oras. Šitie veiksniai dalinai apsprendžia ir augalų išgyvenimo galimybes: kas gerai auga ir žiemoja vidurio Lietuvoje ar rytiniuose šalies rajonuose (5, 4 zonos), vešės ir pajūrio  regione (4 zona), bet tikrai ne visi vakarinių rajonų naujakuriai ar lepesnės senosios augalų rūšys išgyvens rytiniame šalies pakraštyje.
Tad planuojant želdinius, įsigyjant sodinukus būtina pasidomėti augalų ištvermingumo zonomis ir kilme. Mažiausia rūpesčių kyla auginant vietinius ar aklimatizuotus, laiko ir  klimato patikrintus augalus. Bet gyvename sparčiai besikeičiančiame pasaulyje: naujovių paieška, eksperimentai suteikia daug emocijų ir pažinimo džiaugsmo. Tereikia apsibrėžti ribas, kuriose galime su augalais eksperimentuoti nepakenkiant jiems ir savo kišenei.

           

http://www.gardenweb.com/zones/europe/hze2.html

Nuotraukos iš: http://www.gardenweb.com/zones/europe/hze2.html