Apželdinimo paslaugos
Žalieji stogai: žaliosios miestų salos bei erdvė kūrybingumui

Žalieji stogai: žaliosios miestų salos bei erdvė kūrybingumui 

Iš vaikystės prisimenu pasakojimą apie mažo miestelio keistuolį, pagailėjusį kelių kvadratinių metrų žemės šalia namo ir šiltnamį susilipdžiusį ant silikatinių plytų garažo. Tada nuo nesibaigiančių komentarų ūžė visa apylinkė: tai kvailys, vargs temdamas ant stogo žemes, vandenį, kaži ar pomidorai ten derės, o galiausiai sulaužys ar supūdys ir mašiną, ir garažą! Žmogelis teisinosi ir įrodinėjo, kad pomidorams ir ant stogo gerai, garažas atlaikys papildomą svorį, o ant žemės, šiltnamio vietoje, žmona gėles augins. Matyt, užsispyrusio ir galvoto žmogaus būta: kalbos ir komentarai baigėsi,   pomidorai derėjo, garažiukas nesugriuvo, o jo siena vinvytis su rože dalinosi. Prisimenu šią istoriją ir juokiuosi: gal tas žmogus žinojo Semiramidės sodų istoriją ir buvo  žaliųjų stogų įrengimo Lietuvoje  pradininkas, tik gimęs kiek per anksti...
Aišku, dar ir šiandien idėja apželdinti stogus mūsuose susilaukia abejonių ir prieštaringų vertinimų, argumentai panašūs į tuos, kuriuos naudojo oponentai  prieš kelis dešimtmečius: per sunki konstrukcija, drėgmė, šaknys  gadins pastatą, ir apskritai tai brangu ir ne mūsų klimatui. Bet skandinavai, islandai žole ir samanomis savo namų stogus dengia jau tūkstantį metų, Normandijoje yra 13 a. statytas benediktinų vienuolynas su prieskonių ir daržovių sodeliais, žaliuojančiais vejos lopais ant terasuoto stogo! O šiuolaikinis miesto stogų želdinimo bumas Kanadoje, JAV, Japonijoje, Vokietijoje, ect. - mums ne argumentas?..

Pastaraisiais dešimtmečiais atsirado daug naujų izoliacinių medžiagų, atliktos išsamios mokslinės studijos, galų gale daugybė puikiai įrengtų, traukiančių akį objektų įvairiausiose pasaulio kampeliuose, tad tikrai yra galimybė ir Lietuvoje pasinaudoti sukaupta patirtimi ir apželdinti  rekonstruojamų ar naujų pastatų stogus. Statybos išlaidos, priklausomai nuo žaliojo stogo tipo (ekstensyvios paskirties ar intensyvios) padidėja 0,5- 1 %, bet sukuriama ilgalaikė estetinė ir ekologinė vertė, pailgėja stogo eksploatavimo laikas, sumažėja energijos sąnaudos. Žaliųjų stogų įrengimui naudojama želdinamoji medžiaga labai įvairi: nuo sausrai, šalčiui, radiacijai atsparių žolynų, gėlių iki žemaūgių vaismedžių ar neaukštų dekoratyvinių medžių ir krūmų. Žalieji stogai įdomūs, traukiantys žvilgsnius visais metų laikais: vienais galima tik iš tolo grožėtis, kituose - sportuoti, ilsėtis, pramogauti. Ribota erdvė, ypač miestuose, ir neribotos galimybės fantazuoti ir gyventi gražiau, žaliau, sveikiau :)